Úvod Výukové programy

Výukové programy

Co je to výukový/vzdělávací program?

Vzdělávací program je blok aktivit věnovaný konkrétnímu tématu z nejrůznějších  vědních oborů. Většinou je založen na aktivním zapojení účastníků, dětí, žáků. Během programu se střídají různé metody neformálního vzdělávání. Účastníci tvoří, píší, kreslí, pracují často ve skupinách, třídí, porovnávají, promýšlí,  tipují, rozhodují, propojují, odhadují, dozvídají se nové věci  i upevňují již známé. Snažíme se, aby naše výukové programy byly nejen odborně erudované, ale také zábavné, aby program účastníky bavil a přitom se učili.

ještě něco málo k  environmentálnímu programu...   výukový či vzdělávací program je jedna z forem, v tomto případě environmentální, výchovy, kterou střediska ekologické výchovy a střediska volného času nabízejí školám. VP je jedno a více hodinová výuková lekce, jejímž cílem je obohatit učivo všech stupňů škol o ekologický a environmentální rozměr. Ve VP je kladen důraz na osvojování ekologického myšlení, na nekonzumní hodnotové orientace a na spoluzodpovědnost člověka za stav životního prostředí pomocí interaktivních, tvořivých a kooperativních aktivit uzpůsobených věku dětí.

Přihlašování na výukové programy ve školním roce 2017/2018:

Programy je možné rezervovat na telefonu 731 481 033 ve všední dny od 8 do 16 hodin. Po přihlášení v Letokruhu se Vám (během několika dnů) ozve mailem/telefonem lektorka programů na konkrétní domluvu (individuální příjezd aj.)

Výukové programy zahájíme 5. října 2017.

Lektory výukových programu jsou: Mgr. Andrea Bakalová,  Mgr. Ivona Kubíková, Zuzana Musilová, Mgr. Ivana Dlapová, Michaela Musilová, DiS., Jakub Dorňák

 

Přehled výukových programů pro 2017/2018:   

PŘÍRODOVĚDA

Včelkohrátky

Vše o včelkách, životě v úlu a včelařství. Jak funguje včelí rodina? Co znamená, když se rojí včely? A kam jde včelka do práce? Spousta zajímavých informací o včelách, hry, pracovní listy, ukázka úlu, který máme na zahradě Letokruhu a života v něm, ochutnávka medu.

Vhodné pro děti z I. stupně ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+15 minut přestávka)

Lektor: Zuzana Musilová, Jakub Dorňák

Cena: 60 Kč/účastník

 

Zvířecí kamarádi

O životě zvířat kolem nás i na jiných místech světa. Děti si zblízka prohlédnou zvířata v ZOO koutku Letokruhu, dozvědí se, odkud pocházejí, zajímavosti z jejich života, zahrají si hry inspirované zvířecími kamarády. Zvířata nakrmí a budou je moci chovat, hladit a užít si je!

Vhodné pro děti z MŠ, 1. a 2. tříd ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+15 minut přestávka)

Lektor: Zuzana Musilová,  Ivana Dlapová

Cena 60 Kč/ účastník

 

Život v korunách stromů

Ze života ptáků kolem nás i ve světě. Druhy ptáků, jak hnízdí, poznávání ptáků podle zpěvu, ochrana ptactva, kde a jak ptáci přezimují a co je pro ně nebezpečné. Děti se dozvědí řadu informací z ptačí říše, zahrají si hry, dostanou pracovní listy a na závěr si vyrobí lojovou kouli na přikrmení např. sýkorek.

Vhodné pro děti z I. stupně ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+15 minut přestávka)

Lektor: Zuzana Musilová, Michaela Musilová

Cena 60 Kč/účastník

 

Stromy našich lesů

Seznámení se stromy našich lesů. Hmatové ukázky stromů, plodů a listů. Hry, křížovky a pracovní listy o stromech. Na závěr si děti vyzkouší "kreslit les - lesem"

Vhodné pro děti I. stupně ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+ 15 minut přestávka.)

Lektoři: Ivana Dlapová, Ivona Kubíková

Cena: 60 Kč/účastník

 

Voňavé království

Znáte bylinky a víte, kde kterou najdete? Rozeznáte bylinky podle vůně, nebo hmatu? Víte, která vám pomůže při kašli, která na odřeninu, která je prospěšná na trávící ústrojí?Výroba masti a odvaru. Drobné výtvarné tvoření s bylinkami.

Vhodné pro děti od 2. třídy. Délka programu 1,5 hodiny (+ 15 minut přestávka)

Lektoři:  Ivona Kubíková,  Ivana Dlapová

Cena: 60 Kč/účastník

 

OSTATNÍ MEZIOBOROVÉ

Čtyři živly

Mezioborový výukový program pro žáky ZŠ. Program je zaměřený na pochopení symbolů ohně, vody, země a vzduchu a hledání souvislostí v rámci různých vědních - přírodovědných a humanitních - oborů. V první části budeme získávat informace o využití jednotivých živlů v jednotlivých oborech (větrné elektrárny, koloběh vody, sopky, půdní druhy...) a druhá část proběhne jako výtvarná a dramatická akce.

Vhodné pro děti 1. - 9. třída ZŠ. Délka programu 2 - 2,5 hodiny (+15 minut přestávka).

Lektor: Andrea Bakalová,  Ivana Dlapová

Cena: 60 Kč/účastník

 

České Vánoce

Seznámení s tradicemi českých Vánoc, s vánočními symboly, se zvyky od svátku sv. Martina po Tři krále. Vyrobíme si ozdobu na stromeček, upečeme vánočku a zaposloucháme se do vánočních veršů. Vánoční atmosféra v Letokruhu. Hry a kvízy.

Vhodné pro děti od 1. do 4. třídy. Délka programu 1, 5 hodiny (+  15 minut přestávka)

Lektoři: Ivona Kubíková,  Ivana Dlapová

Cena: 60 Kč/účastník

 

Vánoce ve světě

Trocha zeměpisu a multikulturní výchovy v jednom! Víte, odkud se vzal vánoční stromeček? Víte, ve které zemi se "rozbíjí piňata"? Víte, kde vánočním stromkům říkají "jolka"? Víte, kde dárky naděluje Pere Noel? Procestujeme kus světa, abychom se vrátili na Vánoce domů. Dvě hodiny her, doplňovaček, výtvarného tvoření, pečení i zdobení.

Vhodné pro děti od 3. do 6. třídy. Délka programu 1, 5 hodiny (+ 15 minut přestávka)

Lektoři: Ivona Kubíková, Michaela Musilová

Cena: 60 Kč/účastník

 

Slohovník

O kultuře a historii hravě. Dvouhodinový blok především o architektonických slozích napříč historií. Hry a kvízy. Kunsthistorické skládanky. Týmová hra "umělecké pexeso". Seznámení se zámky okresu Blansko.

Vhodné pro děti 4. - 9. třídy. Délka programu 2 hodiny (+ 15 minut přestávka)

Lektoři: Ivona Kubíková, Ivana Dlapová,  Andrea Bakalová

Cena: 60 Kč/účastník

 

SPORT A ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

Find and beat your LIMITS

Děti se dozvědí o různých sportech, jak a proč je důležitý pohyb, jak najít a překonat své limity. Motivace - jak být zajímavý a úspěšný díky sportování. V průběhu programu děti dostanou pracovní listy a informace o sportu a pohybu. Pohybové hry, ukázky cviků a cvičení, týmové hry a soutěže. Závěrečné shrnutí bude formou překvapení! Proto by alespoň část dětí měla mít s sebou chytrý mobilní telefon.

Vhodné pro děti II. stupeň ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+ 15 minut přestávka).

Lektoři : Michaela Musilová, Michaela Kotzianová (lektor kroužku workout, členka skupiny LIMITS)

Cena: 60 Kč/účastník

 

Zdravá výživa "TEEN"

Dnešní doba chemie a fastfoodů je pro mladé lidi velmi lákavá. Děti se dozvědí, jak zdravě mohou jíst, že zdravá strava může být zajímavá a jak rychle některé z těchto pokrmů připravit. Povíme si také o tom, že ne vše co na obalu vypadá zdravě, zdravé je. V průběhu programu děti dostanou pracovní listy. Závěrečné shrnutí bude formou překvapení! Prot by alespoň část dětí měla mít s sebou chytrý mobilní telefon.

Vhodné pro děti II. stupeň ZŠ. Délk programu 1,5 hodiny (+ 15 minut přestávka)

Lektoři: Michaela Musilová, Michaela Kotzianová (lektor kroužku workout, členka skupiny LIMITS)

Cena: 60 Kč/účastník

 

Třídíme odpad s Letokruhem

Šetřím papír - šetřím lesy? Že doprava nejvíce znečišťuje ovzduší? Že ze zrecyklovaných pet lahví lze vyrobit oblečení? Omyl! Mýty a pověry najdeme všude. Pravdivou skutečnost a vše ostatní o třídění odpadu se dozvíte u nás. Třídit odpad může být i legrace. V průběhu programu děti dostanou pracovní listy, tipy a informace o tom, jak mají správně  a proč třídit odpad.

Vhodné pro děti od 2. do 5. třídy ZŠ. Délka programu 1,5 hodiny (+ 15 minut přestávka).

Lektoři: Michaela Musilová, Michaela Kotzianová